Особливості вирощування беконних свиней
Бекон має відмінні смакові властивості. Це ніжне соковите м’ясо, пронизане тонкими прошарками сала. Беконна відгодівля відрізняється від звичайного годування м’ясних свиней. Зовнішній шар сала повинен мати білий однорідний колір і рівномірно розташовуватися по всій туші. В хребтовій частині товщина його не повинна перевищувати 7 см, а в зоні ребра – не товще 2-4 см. Якщо в цьому місці товщина жирового прошарку більша, бекон вважається жирним і оцінюється нижче.
Відбір свиней для беконної відгодівлі
Забивати свиню на бекон можна тоді, коли її вага досягла 90-95 кг. Найчастіше для цієї мети підходять підсвинки у віці 7 місяців. Беконну відгодівлю починають, коли молодняку виповнюється 3 місяці, а приблизна вага складає 20-30 кг. Якщо Ви обрали даний напрям свинарства, варто купити свиней ландрас. Представники цієї породи дають до 70% м’яса і відрізняються невибагливістю до умов утримання. Вони швидко набирають вагу і практично не схильні до ожиріння за умови збалансованого раціону.
Щоб отримати хороший бекон, потрібно з відповідальністю поставитися до вибору тварин, які будуть відгодовуватися за спеціальною системою. Для беконної відгодівлі не підходять пізньостиглі породи, ослаблені і хворі тварини, свиноматки, які раніше приносили потомство. Беконні породи свиней, як правило, мають легку голову, короткі лапи, широкий окіст і довгу рівну спину. Така конституція дозволяє отримати велику кількість бекону.
Технологія годування
Купити поросят м’ясної породи – перший крок до отримання якісного продукту. Другим кроком можна вважати планування відгодівлі. Вона ділиться на 2 етапи. За перший період свинки повинні до п’ятимісячного віку досягти ваги приблизно 55 кг. На другому етапі цей показник має становити 90-95 кг.
Періоди відгодівлі беконної свині:
- Перший. Його варто починати навесні або на початку літа. В цей час тварини отримують достатню кількість сонячного світла і тепла, що забезпечує їм швидкий ріст. В меню свиней необхідно включити ячмінь, овес, бобові культури, кукурудзу. Також неможна забувати про вітамінні та мінеральні добавки (фосфор, кальцій, каротин, сіль та ін.).
- Другий. На цьому етапі потрібно збільшити кількість ячменю в раціоні поросят. З раціону повністю виключають овес, сою, кісткове борошно, рибні відходи.
Щоб отримати бекон високої якості, недостатньо просто купити породистих свиней. Якщо не забезпечити їм належний догляд і хороше харчування, поросята будуть повільно набирати вагу, а їхнє м’ясо не матиме хороших смакових властивостей.